Egypští bohové

29. března 2008 v 22:38
Egypťané si nedělali příliš mnoho starostí s definováním pravomocí jednotlivých bohů a už vůbec se nesnažili přesně určit vztahy mezi nimi. Egyptský panteon tvořily jen samé vynikající osobnosti. Bohové byli na zemi přítomni dříve než člověk a byli nadáni takovou mocí, o jaké se lidé ani neodvažovali snít.Kompetence některých božstev byla přece jen pevně stanovena, třeba Thovt byl ochránce vědy, Moncev byl bohem války. Někteří, jako Atum, Ptah nebo Chnum, byli pokládani za stvořitele světa. Většina z nich byla pevně spjata s určitým územím nebo městem, v němž měli svůj chrám. V Mennoferu stál slavný chrám boha Ptaha, bohyně Neit byla ochránkyní města Saje. Často však jednomu božstvu patřily chrámy na různých místech země, například Moncevovi byly v thébském (vesetském) kraji zasvěceny hned čtyři chrámy. Kult některých bohů (např. kult boha Amona), povýšených na ochránce vládnoucí dynastie, se rozšířil po celé říši. Usire, bůh mrtvých přitahoval do chrámu v Abydu poutníky z celého Egypta.
Bůh Thovt, vynálezce řeči a písma, vládce času, sídlil v Hermopoli. Byl zobrazován buď s hlavou ptáka ibise, nebo v podobě paviána.
Sachmet, bohyně války s hlavou lvice.
Chnum, bůh v podobě berana, který na hrnčířském kruhu uhnětl člověka z hlíny, sídlila na nilském ostrově Jobu (Elefantýně) blízko dnešního Asuánu. Aby vyjádřil nadlidskou podstatu bohů, egypští umělci ho často představovali jako bytosti smíšené, tj. s tělem člověka a hlavou zvířete. A jestliže jsou vyobrazeni jen v lidské podobě, rozeznáme je snadno podle jejich oblečení.
Re, bůh slunce, sídlil v Héliopoli (Onu).Bůh se sokolí hlavou, slunečním diskem a posvátnou kobrou.
Isis, bohyně lásky a radosti, uctívali původně především obyvatelé Dendery (Tentory).
Bůh stvořitel Ptah měl sídlo v Mennoferu, kde žil se Sachmetou, bohyní války s hlavou lvice, a se synem Nefertumem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Marcus Iulius Marcus Iulius | 29. března 2008 v 23:11 | Reagovat

Nařizuji přísně potrestat všechny lidi se zájmem o historii a vzhledem k mé neomezené císařské moci je ztrestat na hrdle, jejich barbarská snaha o vzdělání v tomto oboru musí být vykořeněna z naší skvělé a inteligentní společnosti, jelikož a protože člověk myslící hlavou a ne kolenem dá vždycky přednost poháru neředěného vína před knihou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama