Jihočeské zámky

11. července 2008 v 20:07
Červená Lhota
Zámek nahradil starší tvrz na žulovém skalním útesu, který se po přehrazení potoka a napuštění rybníka stal ostrovem. Tuto renesanční přestavbu provedli Kábové z Rybňan někdy po roce 1530. Zámek upravovali i další vlastníci. Neogotické vnější prvky z roku 1845 byly o půl století později odstraněny při poslední, novorenesanční úpravě, která dala zámku v letech 1903 - 12 dnešní vzhled. Zámek je pro svou malebnost oblíbenou kulisou filmových pohádek.

Český Krumlov
Českokrumlovský zámek je druhým rezidenčním komplexem po Pražském hradu nejenom velikostí, ale i významem. Renesanční přeměna gotického hradu však byla omezena stísněným prostorem na strmém, stáčejícím se ostrohu. Přestavby zejména v 70. a 80. letech 16. století se tedy omezily na částečné sjednocení existujících objektů, typickou malířskou výzdobu exteriérů a zejména interiérů. Rozsáhlé barokní úpravy pozdějších bohatých vlastníků mnohé změnily. Přesto se může krumlovský zámek pochlubit snad nejkrásnější naší renesanční věží a pozoruhodnou malířskou výzdobou věže, nádvoří i interiérů.
Dačice
Starý zámek byl vybudován r. 1579 Albrechtem Krajířem z Krajku. Nevelká, ale krásná renesanční stavba ve středu města s psaníčkovými sgrafity je dílem italských stavitelů. Majitel si však nechal koncem 16. stol. vybudovat větší čtyřkřídlý nový zámek. Po dvojím požáru provedl barokní přestavbu Jindřich Karel z Osteina. R. 1804 získali panství Dahlbergové, kteří nechali zámek znovu přestavět vídeňskými architekty v klasicistním stylu a zahradu upravit na anglický park. Jedním z majitelů byl poslední mohučský kancléř, kurfiřt a řezenský arcibiskup Karel Antonín Dahlberg, patřící k okruhu Goethových přátel.
Hluboká nad Vltavou
Už ve 13. stol. zde stál královský hrad Frohnburg. V držení českých králů byl až do dob Karla IV. Později se zde vystřídaly mocné rody Pernštejnů a pánů z Hradce, kteří začali s přeměnou v renesanční zámek. Tehdy vznikla pravidelná dispozice se dvěma dvory za sebou. V přestavbách pokračovali i Schwarzenbergové, kteří Hlubokou získali v roce 1661 a dali jí barokní vzhled. Ve druhé polovině 19. stol. byl starší zámek na přání kněžny Eleonory z velké části zbořen a pod vedením vídeňského architekta František Beera (později F. D. Deworetzky) vystavěno velkolepé knížecí sídlo o 141 místnostech ve stylu módní anglické novogotiky. Stejně velkolepé jsou i interiéry s cenným mobiliářem a sbírkami.
Jindřichův Hradec
Po polovině 16. století zahájili páni z Hradce přestavbu gotického rodového sídla. Dostatečná plocha umožnila Jáchymovi z Hradce a jeho synovi Adamovi II.vystavět po roce 1564 nový dvoupatrový palác s hladkou fasádou zdobenou jen malovanou rustikou a lunetovou římsou. Ten byl ve všech podlažích spojen s protějším západním palácem tzv. Velkými arkádami. Tuto budovu propojily se starým gotickým palácem Malé arkády, jejichž tvarosloví je však odlišné. Gotický palác byl ve snaze o architektonické sjednocení opatřen atikou. Práce pokračovaly postupně pod vedením Antonína Vlacha, Baldassare Maggiho a Antonia Cometty až do konce století.
Orlík nad Vltavou
V první polovině 13. stol. byl starší hrad rozšířen. Z této doby se zachovala tzv. Lovecká síň s žebrovými klenbami. Švamberkové přestavěli hrad v renesanční zámek. Roku 1719 získali panství Schwarzenberkové. Rodovým sídlem jedné z větví rodu se však stal až po požáru v roce 1802, kdy byl podle návrhu profesora architektury Bernarda Gruebera znovu přestavován a zvýšen o další, již třetí patro. Po polovině století proběhla ještě výrazná regotizace, která dala zámku dnešní podobu. Vzácný schwarzenberský mobiliář a svezené umělecké předměty tvoří cenný soubor vnitřního zařízení.
Třeboň
Vilém z Rožmberka přestavěl okolo roku 1560 hrad na renesanční zámek, který dokončil na počátku 17. stol. Petr Vok. Když si pak zvolil Třeboň za své sídlo, nechal provést rozsáhlé přestavby a dostavby. Po vymření Rožmberků získali panství Švamberkové, další úpravy však prováděli až po roce 1660 Schwarzenberkové. Zachovaly se renesanční stropy a zbytky nástěnných maleb. Průčelí jsou pokryta sgrafity. Nedaleko zámku je novogotická hrobka Schwarzenberků z let 1874 - 1877.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama